AD5290YRMZ50-R7
DigiKey Part Number
AD5290YRMZ50-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
AD5290YRMZ50-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
AD5290YRMZ50-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5290YRMZ50-R7
Description
IC DIG POT 50K 10-MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 10-MSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AD5290YRMZ50-R7 Models
Category
Memory Type
Volatile
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Supply
4.5V ~ 33V, ±4.5V ~ 16.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Cascade Pin
Part Status
Active
Tolerance
±30%
DigiKey Programmable
Not Verified
Temperature Coefficient (Typ)
35ppm/°C
Taper
Linear
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
Potentiometer
Supplier Device Package
10-MSOP
Number of Circuits
1
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C