ADG1201BRJZ-R2
DigiKey Part Number
ADG1201BRJZ-R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
ADG1201BRJZ-R2CT-ND - Cut Tape (CT)
ADG1201BRJZ-R2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADG1201BRJZ-R2
Description
IC SW SPST-NOX1 200OHM SOT23-6
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Circuit IC Switch 1:1 200Ohm SOT-23-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ADG1201BRJZ-R2 Models
Category
Switch Time (Ton, Toff) (Max)
170ns, 105ns
Manufacturer
Analog Devices Inc.
-3db Bandwidth
660MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Charge Injection
-0.8pC
Part Status
Active
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
3pF, 3.3pF
Switch Circuit
SPST - NO
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
100pA
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
1:1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Number of Circuits
1
Mounting Type
Surface Mount
On-State Resistance (Max)
200Ohm
Package / Case
SOT-23-6
Voltage - Supply, Single (V+)
5V ~ 16.5V
Supplier Device Package
SOT-23-6
Voltage - Supply, Dual (V±)
±5V ~ 16.5V