ADM7160ACPZN1.8-R2
DigiKey Part Number
ADM7160ACPZN1.8-R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
ADM7160ACPZN1.8-R2CT-ND - Cut Tape (CT)
ADM7160ACPZN1.8-R2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADM7160ACPZN1.8-R2
Description
IC REG LIN 1.8V 200MA 6-LFCSP-UD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 6-LFCSP-UD (2x2)
EDA/CAD Models
ADM7160ACPZN1.8-R2 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
20 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
350 µA
Digi-Reel®
PSRR
54dB ~ 43dB (100kHz ~ 1MHz)
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
6-UDFN Exposed Pad, CSP
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
6-LFCSP-UD (2x2)
Voltage Dropout (Max)
0.23V @ 200mA