ADP122AUJZ-3.3-R7
DigiKey Part Number
505-ADP122AUJZ-3.3-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP122AUJZ-3.3-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP122AUJZ-3.3-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP122AUJZ-3.3-R7
Description
IC REG LIN 3.3V 300MA TSOT-23-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA TSOT-23-5
EDA/CAD Models
ADP122AUJZ-3.3-R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
105 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
240 µA
PSRR
60dB (10kHz ~ 100kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 300mA