ADP150WACBZ-3.0-R7
DigiKey Part Number
505-ADP150WACBZ-3.0-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP150WACBZ-3.0-R7
Description
IC REG LINEAR 3V 150MA 4-WLCSP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-WLCSP (0.76x0.76)
EDA/CAD Models
ADP150WACBZ-3.0-R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
22 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
320 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
70dB ~ 55dB (10kHz ~ 100kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-WFBGA, WLCSP
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V
Supplier Device Package
4-WLCSP (0.76x0.76)
Voltage Dropout (Max)
0.16V @ 150mA