ADP2166ACPZ-2.5-R7
DigiKey Part Number
505-ADP2166ACPZ-2.5-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP2166ACPZ-2.5-R7
Description
IC REG BUCK 2.5V 6A 24LFCSP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.5V 1 Output 6A 24-WFQFN Exposed Pad, CSP
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Frequency - Switching
250kHz ~ 1.4MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package
24-LFCSP (4x4)
Voltage - Input (Min)
2.7V