LTC3807HFE#PBF
DigiKey Part Number
LTC3807HFE#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC3807HFE#PBF
Description
IC REG CTRLR BUCK 20TSSOP
Detailed Description
Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 20-TSSOP-EP
EDA/CAD Models
LTC3807HFE#PBF Models
Category
Frequency - Switching
50kHz ~ 900kHz
Duty Cycle (Max)
99%
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package
20-TSSOP-EP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 38V