LTC4120EUD-4.2#TRPBF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 2,134
Unit Price: ₱621.11000
Datasheet
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 106
Unit Price: ₱706.26000
Datasheet
In Stock: 0
Charger IC Lithium Ion/Polymer 16-QFN (3x3)
LTC4120EUD-4.2#TRPBF
DigiKey Part Number
LTC4120EUD-4.2#TRPBF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC4120EUD-4.2#TRPBF
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 16QFN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LTC4120EUD-4.2#TRPBF Models
Category
Battery Pack Voltage
4.2V
Manufacturer
Voltage - Supply (Max)
40V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Battery Chemistry
Lithium Ion/Polymer
Package / Case
16-WFQFN Exposed Pad
Number of Cells
1
Supplier Device Package
16-QFN (3x3)
Current - Charging
Constant - Programmable
Base Product Number
Charge Current - Max
400mA