AWH-16G-E202-IDC
AWH-16G-E202-IDC
AWH 16G-E202-IDC
DigiKey Part Number
HHPL16H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWH 16G-E202-IDC
Description
CONN HEADER 16POS IDC GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Rectangular Header Connector IDC Gold
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
Assmann WSW Components
Mounting Type
Panel Mount
Packaging
Tube
Cable Termination
IDC
Part Status
Active
Wire Type
Ribbon Cable
Connector Type
Header
Features
Feed Through
Contact Type
Male Pin
Contact Finish
Gold
Number of Positions
16
Color
Gray
Pitch
0.100" (2.54mm)