H3AWH-1006G
DigiKey Part Number
H3AWH-1006G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
H3AWH-1006G
Description
IDC CBL - HHSC10H/AE10G/HHPL10H
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Plug 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Manufacturer
Assmann WSW Components
Features
Flange, Polarizing Key
Color
Gray, Ribbon
Connector Type
Socket to Plug
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)