216A-12FSF
216A-12FSF
216A-12FSF
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
216A-12FSF
DigiKey Part Number
4827-216A-12FSF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
216A-12FSF
Description
M12 A-CODE RECEPTACLE, 12PIN FEM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
216A-12FSF Models
Category
Shell Material
Brass
Mfr
Shell Finish
Nickel
Packaging
Tray
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Silver
Connector Type
Ingress Protection
Waterproof
Number of Positions
12
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shell Size - Insert
M12-12
Shielding
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Current Rating (Amps)
1.5A
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Voltage Rating
30V
Termination
Solder
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C