ATM0430D44
DigiKey Part Number
2470-ATM0430D44-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATM0430D44
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 4.3"
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) Parallel, 24-Bit (RGB) 4.3" (109.22mm) 800 x 480
Category
Backlight
LED
Manufacturer
AZ Displays
Dot Pixels
800 x 480
Packaging
Box
Interface
Parallel, 24-Bit (RGB)
Part Status
Not For New Designs
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Background Color
White
Display Mode
Transmissive
Dot Size
0.12mm W x 0.11mm H
Diagonal Screen Size
4.3" (109.22mm)
Dot Pitch
0.04mm W x 0.11mm H
Viewing Area
95.04mm W x 53.86mm H