CSB-M1250M1250-T
DigiKey Part Number
2170-CSB-M1250M1250-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSB-M1250M1250-T
Description
EURO-STYLE QUICK DISCONNECT T SP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circular Connector Distributor T-Shaped 5/5 (2) Male Pins/Female Sockets (2) Free Hanging (In-Line)
Category
Fastening Type
Threaded
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Housing Material
Polyurethane (PUR)
Packaging
Bag
Housing Color
Black
Part Status
Active
Features
Coupling Nut
Connector Style
Distributor T-Shaped
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Convert From (Adapter End)
Male Pins
Shielding
Unshielded
Convert To (Adapter End)
Female Sockets (2)
Current Rating (Amps)
4A
Shell Size - Insert (Convert From)
M12
Voltage Rating
250VAC, 300VDC
Shell Size - Insert (Convert To)
M12
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C