0ADKC0630-BE
DigiKey Part Number
5923-0ADKC0630-BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ADKC0630-BE
Description
FUSE CERM 630MA 600VAC 500VDC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
630 mA 600 V 500 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200A AC, 300A DC
Part Status
Active
Melting I²t
0.34
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
cURus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC
600 V