FLS250-1330
DigiKey Part Number
179-FLS250-1330-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FLS250-1330
Description
AC/DC CONVERTER 30V 249W
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 30V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
FLS250-1330 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
94%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
4.50" L x 2.50" W x 1.57" H (114.3mm x 63.5mm x 39.9mm)
Voltage - Output 1
30V
Current - Output 1
11.6 A