FNP300-1012G
DigiKey Part Number
179-2389-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FNP300-1012G
Description
AC/DC CONVERTER 2X12V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 2 Output 12V 12V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Current - Output 2
700 mA
Mfr
Power (Watts)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Voltage - Isolation
4 kV
Part Status
Active
Efficiency
83%
Type
Front End
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Number of Outputs
2
Features
Adjustable Output, I2C Interface, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Mounting Type
Rack Mount
Voltage - Output 1
12V
Size / Dimension
4.00" L x 1.65" W x 8.50" H (101.6mm x 41.9mm x 215.9mm)
Voltage - Output 2
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
25 A