LFWLP75-1003
DigiKey Part Number
179-LFWLP75-1003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFWLP75-1003
Description
AC/DC CONVERTER 24V 75W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC, 390VDC Input
EDA/CAD Models
LFWLP75-1003 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
91%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 1.00" H (76.2mm x 50.8mm x 25.4mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 390VDC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cUL, NEMKO, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output 1
3.12 A