LFWLP75-1301
DigiKey Part Number
179-LFWLP75-1301-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFWLP75-1301
Description
AC/DC CONVERTER 12V 75W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC, 390VDC Input
EDA/CAD Models
LFWLP75-1301 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
90%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 1.00" H (76.2mm x 50.8mm x 25.4mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 390VDC
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
Current - Output 1
6.25 A