PFE1100-12-054ND
DigiKey Part Number
PFE1100-12-054ND-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFE1100-12-054ND
Description
DC/DC CONVERTER 12V 1100W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End DC DC Converter 1 Output 12V 90A 72V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PFE1100-12-054ND Models
Category
Current - Output (Max)
90A
Manufacturer
Bel Power Solutions
Power (Watts)
1100W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
92.9%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 45°C
Type
Front End
Mounting Type
Rack Mount
Voltage - Input (Min)
40V
Size / Dimension
12.66" L x 2.15" W x 1.57" H (321.5mm x 54.5mm x 40.0mm)
Voltage - Input (Max)
72V
Approval Agency
CB, CCC, cCSAus, CE, CQC, KC, NEMKO
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Output 1
12V