2100LL-100-V-RC
DigiKey Part Number
2100LL-100-V-RC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2100LL-100-V-RC
Description
FIXED IND 10UH 11.4A 5 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Toroidal Inductor 11.4 A 5mOhm Max Radial, Vertical (Open)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2100LL-100-V-RC Models
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
5mOhm Max
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Toroidal
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Inductance
Size / Dimension
0.860" Dia x 0.450" W (21.84mm x 11.43mm)
Tolerance
±15%