3299Y-1-201LF
DigiKey Part Number
3299Y-201LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3299Y-1-201LF
Description
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
200 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
3299Y-1-201LF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
200 Ohms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.375" x 0.240" Face (9.53mm x 6.10mm)
Tolerance
±10%
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (2)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
3299W-1-201Bourns Inc.160118-3299W-1-201-ND₱248.32000Parametric Equivalent
3299W-1-201LFBourns Inc.5253299W-201LF-ND₱170.91000Parametric Equivalent