3329H-1-502 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 1,374
Unit Price: ₱169.12000
Datasheet
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 3,322
Unit Price: ₱95.28000
Datasheet
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 13
5 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
3329H-1-502
DigiKey Part Number
3329H-502-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3329H-1-502
Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
EDA/CAD Models
3329H-1-502 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
5 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Round - 0.250" Dia (6.35mm)
Tolerance
±10%