BVRA1206-30PFR
DigiKey Part Number
118-BVRA1206-30PFRTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-BVRA1206-30PFRCT-ND - Cut Tape (CT)
118-BVRA1206-30PFRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BVRA1206-30PFR
Description
VARISTOR 50V 200A 1206
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 V 200 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1206 (3216 Metric)
Category
Current - Surge
200 A
Manufacturer
Bourns Inc.
Energy
1.1J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
600 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum AC Volts
30 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
38 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
45 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
50 V
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Varistor Voltage (Max)
55 V