CR2512-FX-1000ELF
DigiKey Part Number
118-CR2512-FX-1000ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CR2512-FX-1000ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CR2512-FX-1000ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR2512-FX-1000ELF
Description
RES SMD 100 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CR2512-FX-1000ELF Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)