CW160808-47NJ
DigiKey Part Number
CW160808-47NJTR-ND - Tape & Reel (TR)
CW160808-47NJCT-ND - Cut Tape (CT)
CW160808-47NJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CW160808-47NJ
Description
FIXED IND 47NH 600MA 280 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 600 mA 280mOhm 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CW160808-47NJ Models
Category
DC Resistance (DCR)
280mOhm
Mfr
Q @ Freq
35 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.1GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
200 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)