PM74SH-101M-RC
DigiKey Part Number
118-PM74SH-101M-RCTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-PM74SH-101M-RCCT-ND - Cut Tape (CT)
118-PM74SH-101M-RCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM74SH-101M-RC
Description
FIXED IND 100UH 650MA 300 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 650 mA 300mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PM74SH-101M-RC Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
300mOhm Max
Series
Q @ Freq
40 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
8MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)
Current - Saturation (Isat)
500mA