PRM162-K420K-103B1
PRM162-K420K-103B1
PRM162-K420K-103B1
DigiKey Part Number
PRM162-K420K-103B1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRM162-K420K-103B1
Description
POT 10K OHM 1/10W CARBON LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 2 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.1W, 1/10W PC Pins
Category
Number of Gangs
2
Manufacturer
Bourns Inc.
Adjustment Type
Side Adjustment
Series
Rotation
300°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Carbon
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Knurled and Slotted
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
M7 x 0.75
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Features
Motorized
Size - Body
Rectangular - 1.142" x 0.630" Face (29.00mm x 16.00mm)