PTA2043-2010DPA103
DigiKey Part Number
118-PTA2043-2010DPA103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTA2043-2010DPA103
Description
SLIDE POT 10K OHM 0.05W TOP 20MM
Detailed Description
10 kOhms 0.05W, 1/20W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Category
Tolerance
±20%
Travel Range
20mm
Size / Dimension
Rectangular - 1.378" L x 0.354" W x 0.256" H (35.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Resistance
10 kOhms
Power (Watts)
0.05W, 1/20W