PTA2043-2015CIB203
DigiKey Part Number
118-PTA2043-2015CIB203-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTA2043-2015CIB203
Description
SLIDE POT 20K OHM 0.1W TOP 20MM
Detailed Description
20 kOhms 0.1W, 1/10W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Category
Tolerance
±20%
Travel Range
20mm
Size / Dimension
Rectangular - 1.378" L x 0.354" W x 0.256" H (35.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Resistance
20 kOhms
Power (Watts)
0.1W, 1/10W