PTA3043-2010CIB104
DigiKey Part Number
PTA3043-2010CIB104-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTA3043-2010CIB104
Description
SLIDE POT 100K OHM 0.2W TOP 30MM
Detailed Description
100 kOhms 0.2W, 1/5W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
EDA/CAD Models
PTA3043-2010CIB104 Models
Tolerance
±20%
Travel Range
30mm
Size / Dimension
Rectangular - 1.772" L x 0.354" W x 0.256" H (45.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Resistance
100 kOhms
Power (Watts)
0.2W, 1/5W