SRF1280-100M
SRF1280-100M
Bourns Magnetic Capabilities
SRF1280-100M
DigiKey Part Number
SRF1280-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRF1280-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRF1280-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF1280-100M
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 40 µH Inductance - Connected in Series 10 µH Inductance - Connected in Parallel 24.1mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 6.04 A Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRF1280-100M Models
Category
Current Saturation - Parallel
11.2 A
Manufacturer
Bourns Inc.
Current Saturation - Series
5.6 A
Series
DC Resistance (DCR) - Parallel
24.1mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
DC Resistance (DCR) - Series
92.1mOhm Max
Part Status
Active
Shielding
Shielded
Number of Coils
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
10 µH
Mounting Type
Surface Mount
Inductance - Connected In Series
40 µH
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating - Parallel
6.04 A
Height
0.315" (8.00mm)
Current Rating - Series
3.02 A