SRF1280-100M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRF1280-100M |
Description | INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 27 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Shielded 2 Coil Inductor Array 40 µH Inductance - Connected in Series 10 µH Inductance - Connected in Parallel 24.1mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 6.04 A Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SRF1280-100M Models |
Category | Current Saturation - Parallel 11.2 A |
Manufacturer Bourns Inc. | Current Saturation - Series 5.6 A |
Series | DC Resistance (DCR) - Parallel 24.1mOhm Max |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | DC Resistance (DCR) - Series 92.1mOhm Max |
Part Status Active | Shielding Shielded |
Number of Coils 2 | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Inductance - Connected In Parallel 10 µH | Mounting Type Surface Mount |
Inductance - Connected In Series 40 µH | Package / Case Nonstandard |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) |
Current Rating - Parallel 6.04 A | Height 0.315" (8.00mm) |
Current Rating - Series 3.02 A | Base Product Number |