SRF1360-600Y
DigiKey Part Number
118-SRF1360-600YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRF1360-600YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRF1360-600YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF1360-600Y
Description
IND,12.4X10.2X5.4MM,60UH35%,2A
Detailed Description
60 µH @ 100 kHz 2 Line Common Mode Choke Surface Mount 600 Ohms @ 100 MHz 2A DCR 65mOhm
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
65mOhm
Voltage Rating - DC
50V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.488" L x 0.402" W (12.40mm x 10.20mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.224" (5.70mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz
Inductance @ Frequency
60 µH @ 100 kHz
Base Product Number
Current Rating (Max)
2A