SRN4012BTA-150M
DigiKey Part Number
118-SRN4012BTA-150MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRN4012BTA-150MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRN4012BTA-150MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN4012BTA-150M
Description
FIXED IND 15UH 1.2A 384 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Wirewound Inductor 1.2 A 384mOhm Max 1616 (4040 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
384mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
27MHz
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1616
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
900mA
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)