SRN6045-3R3Y
DigiKey Part Number
SRN6045-3R3YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN6045-3R3YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRN6045-3R3YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN6045-3R3Y
Description
FIXED IND 3.3UH 3.2A 30.2 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.2 A 30.2mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRN6045-3R3Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
30.2mOhm Max
Series
Q @ Freq
15 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant
27MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
5A