SRP1250-6R0M
DigiKey Part Number
SRP1250-6R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP1250-6R0MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP1250-6R0MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1250-6R0M
Description
FIXED IND 6UH 9.5A 10 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
6 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 9.5 A 10mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP1250-6R0M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
14A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
10mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Last Time Buy
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.547" L x 0.531" W (13.90mm x 13.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.232" (5.90mm)