SRP1265A-5R6M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRP1265A-5R6M |
Description | FIXED IND 5.6UH 12.5A 10 MOHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5.6 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 12.5 A 10mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SRP1265A-5R6M Models |
Category | DC Resistance (DCR) 10mOhm Max |
Mfr | Q @ Freq 20 @ 100kHz |
Series | Frequency - Self Resonant 15MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ratings AEC-Q200 |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 150°C |
Type Drum Core, Wirewound | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case Nonstandard |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.252" (6.40mm) |
Current - Saturation (Isat) 23A | Base Product Number |