SRP1265A-8R2M
DigiKey Part Number
SRP1265A-8R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP1265A-8R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP1265A-8R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1265A-8R2M
Description
FIXED IND 8.2UH 10.5A 15.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 10.5 A 15.5mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRP1265A-8R2M Models
Category
DC Resistance (DCR)
15.5mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
11MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.252" (6.40mm)
Current - Saturation (Isat)
16A