SRP1270-5R6M
DigiKey Part Number
SRP1270-5R6MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP1270-5R6MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP1270-5R6MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1270-5R6M
Description
FIXED IND 5.6UH 14A 10 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
5.6 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 14 A 10mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRP1270-5R6M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
10mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
13MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Last Time Buy
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.539" L x 0.539" W (13.70mm x 13.70mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
26.5A