SRP7030-100M
DigiKey Part Number
SRP7030-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP7030-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP7030-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP7030-100M
Description
FIXED IND 10UH 3A 85 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Inductor 3 A 85mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRP7030-100M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
85mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Last Time Buy
Size / Dimension
0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.126" (3.20mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
4.5A