SRR0735HA-680M
DigiKey Part Number
118-SRR0735HA-680MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR0735HA-680M
Description
FIXED IND 68UH 720MA 400 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 720 mA 400mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
740mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
400mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.146" (3.70mm)