SRR7032-680M
DigiKey Part Number
SRR7032-680MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR7032-680MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR7032-680MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR7032-680M
Description
FIXED IND 68UH 600MA 380 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 600 mA 380mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR7032-680M Models
DC Resistance (DCR)
380mOhm Max
Series
Q @ Freq
22 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
16MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)
Current - Saturation (Isat)
700mA