ACSL-6400-50TE
DigiKey Part Number
516-2917-2-ND - Tape & Reel (TR)
516-2917-1-ND - Cut Tape (CT)
516-2917-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACSL-6400-50TE
Description
OPTOIS 2.5KV 4CH OPN COLL 16SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Logic Output Optoisolator 15MBd Open Collector, Schottky Clamped 2500Vrms 4 Channel 10kV/µs CMTI 16-SOIC
EDA/CAD Models
ACSL-6400-50TE Models
Category
Data Rate
15MBd
Manufacturer
Broadcom Limited
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)
100ns, 100ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Rise / Fall Time (Typ)
30ns, 12ns
Part Status
Active
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.52V
Number of Channels
4
Current - DC Forward (If) (Max)
15mA
Inputs - Side 1/Side 2
4/0
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Voltage - Isolation
2500Vrms
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Common Mode Transient Immunity (Min)
10kV/µs
Mounting Type
Surface Mount
Input Type
DC
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Output Type
Open Collector, Schottky Clamped
Supplier Device Package
16-SOIC
Current - Output / Channel
50 mA