HCPL-0661-500E
DigiKey Part Number
516-2477-2-ND - Tape & Reel (TR)
516-2477-1-ND - Cut Tape (CT)
516-2477-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCPL-0661-500E
Description
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COLL 8SO
Detailed Description
Logic Output Optoisolator 10MBd Open Collector, Schottky Clamped 3750Vrms 2 Channel 15kV/µs CMTI 8-SO Tall
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HCPL-0661-500E Models
Category
Data Rate
10MBd
Manufacturer
Broadcom Limited
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)
100ns, 100ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Rise / Fall Time (Typ)
24ns, 10ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.5V
Number of Channels
2
Current - DC Forward (If) (Max)
15mA
Inputs - Side 1/Side 2
2/0
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Common Mode Transient Immunity (Min)
15kV/µs
Mounting Type
Surface Mount
Input Type
DC
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Output Type
Open Collector, Schottky Clamped
Supplier Device Package
8-SO Tall
Current - Output / Channel
50 mA