3832510MW
DigiKey Part Number
1091-1009-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3832510MW
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 16A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPDT Standard Panel Mount, Rear
Category
Current Rating (Amps)
16A (AC)
Mfr
Voltage Rating - AC
250 V
Series
Actuator Type
Round, Button
Packaging
Bulk
Actuator Marking
No Marking
Part Status
Active
Color - Actuator/Cap
White
Mounting Type
Panel Mount, Rear
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Type
Standard
Ingress Protection
IP40
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 12.70mm Dia