MPI002/28/AM | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 708-1447-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MPI002/28/AM |
Description | SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Pushbutton Switch SPST-NO Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MPI002/28/AM Models |
Category | Color - Actuator/Cap Silver |
Mfr | Illumination Type, Color LED, Amber |
Packaging Bulk | Illumination Voltage (Nominal) 2.3 VDC |
Part Status Active | Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm) |
Mounting Type Panel Mount, Front | Ingress Protection IP66 - Dust Tight, Water Resistant |
Type Anti-Vandal, Illuminated | Features Stainless Steel |
Circuit | Panel Cutout Dimensions Circular - 19.20mm Dia |
Switch Function Off-Mom | Operating Temperature -30°C ~ 70°C |
Current Rating (Amps) 50mA (DC) | Mechanical Life 750,000 Cycles |
Voltage Rating - DC 24 V | Electrical Life 35,000 Cycles |