PX0413/12P/PC
DigiKey Part Number
708-1078-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PX0413/12P/PC
Description
CONN RCPT MALE 12POS GOLD SOLDER
Detailed Description
12 (Power) Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder
cms-datasheet
 cms-datasheet
EDA/CAD Models
PX0413/12P/PC Models
Category
Shell Material
Polyamide (PA), Nylon
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
UV Resistant
Number of Positions
12 (Power)
Shielding
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Voltage Rating
50VAC/DC
Termination
Solder
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C