PX0675/63
PX0675/63
Bulgin IEC Connectors Available at Digi-Key
PX0675/63
DigiKey Part Number
708-1350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PX0675/63
Description
PWR ENT RCPT IEC320-2-2F PNL QC
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Female Sockets IEC 320-2-2/F Panel Mount, Flange
EDA/CAD Models
PX0675/63 Models
Category
Number of Positions
3
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Connector Style
IEC 320-2-2/F
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 32.26mm x 24.77mm
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC