PX0695/10/PC
DigiKey Part Number
PX0695/10/PC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PX0695/10/PC
Description
PWR ENT RCPT IEC320-2-2F PANEL
EDA/CAD Models
PX0695/10/PC Models
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In; Through Hole, Right Angle
Termination
Solder
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 32.26mm x 24.77mm
Connector Style
IEC 320-2-2/F
Panel Thickness
0.039" (1.00mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC