RF185A4JCCA
DigiKey Part Number
708-RF185A4JCCA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF185A4JCCA
Description
CONN 1.85MM JACK FLNG MNT
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.85mm Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Panel Mount Compression
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RF185A4JCCA Models
Category
Fastening Type
Threaded
Mfr
Frequency - Max
65 GHz
Packaging
Bulk
Number of Ports
1
Part Status
Active
Housing Color
Silver
Connector Style
Center Contact Material
Beryllium Copper
Connector Type
Jack, Female Socket
Body Material
Stainless Steel
Contact Termination
Compression
Dielectric Material
Polyetherimide (PEI)
Shield Termination
Screw
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Impedance
50 Ohms
Voltage Rating
150 V